Proelium


 

 Roślinność

Go down 
AutorWiadomość
Admin

Admin


Liczba postów : 245

Roślinność Empty
PisanieTemat: Roślinność   Roślinność EmptyNie Mar 04, 2018 2:50 pm

Roślinność
Roślinność 3IqruWe
Sam masz chloroplasty!

Roślinność na Mondo Emerso jest bardzo zróżnicowana, przez kształt kontynentu i jego powierzchnię, teren rozciąga się aż na cztery strefy klimatyczne, które z kolei mają znaczący wpływ na rośliny pokrywające dany obszar. Kolejną ważną kwestią są rośliny o przeróżnych, nadnaturalnych wręcz właściwościach. Proelium spowodowało mutację w wielu gatunkach. Zazwyczaj są to drobne zmiany w kodzie genetycznym, które powodują wytwarzanie dodatkowego białka, czy dziwnej substancji. Czasem, jednak, rośliny nabierają wręcz dzikich właściwości, które po jakimś czasie wyrywają te organizmy ze stanu katatonii i nadają im ostrych zębów.


Las Duhnia

Im bliżej Lawowoiska, tym bardziej suchy jest klimat podchodzący bardziej pod ten równikowy.
Las podzielony jest na poszczególne piętra, przez co różne rośliny są inaczej przystosowane do określonej ilości światła i rodzaju pożywienia. Najwyższe piętro ekosystemu tworzą korony wysokich drzew. Panują tam specyficzne warunki klimatyczne, jest bardziej sucho i wietrznie. W takich warunkach drzewa wykorzystują mniejsze liście, co chroni je przed nadmierną utratą wody, a nasiona są rozsiewane przez wiatr.
Poniżej znajdują się dość zwarte korony niższych drzew. Do poszycia lasu dociera w wielu miejscach zaledwie 1% światła słonecznego, dlatego roślinność jest tu bardzo skąpa. To królestwo „sprzątających” las owadów odżywiających się zbutwiałymi liśćmi, obumarłymi drzewami i padliną. Nie jest to miejsca sprzyjające osobom, które nie umieją się tam poruszać. Drzewa w Lesie Duhnia najwyższych miejscach sięgają do osiemdziesięciu metrów wysokości.


Wielkie Jezioro

Brzegi jeziora porastają gęste lasy z mleczarami i hebanowcami, ale można zauważyć również takie rośliny jak akacja, baobab, kolibło egipskie, różne gatunki arekowatych czy głożyna omszona. Na obszarach częściowo zalewanych rośliny wieloletnie prosperują. Środowisko wodne zdominowane jest przez ciborę papirusową, grzybieniowate i trzciny. Co płytsze części jeziora rozkwitają raz do roku przez sinice wytwarzające toksyny, które w kontakcie ze skórą ssaków powodują mocne podrażnienia. Syreny są na nie odporne i mogą nawet pożywiać się tymi organizmami poprzez zbieranie ich i wysuszanie na słońcu w postaci placków. Dno jeziora jest porośnięte algami i gąbkami. W zależności od głębokości (natężenia światła) przeplatają się gatunki dostosowane do panującego środowiska.


Góry Aria

Przyroda gór jest niezmiernie zróżnicowana i odmienna od tej, którą można spotkać na nizinach. Duże wyniesienie nad poziom morza powoduje, że zmieniają się warunki nasłonecznienia, temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza, a także nasilenie wiatrów. Czynniki te mają ogromny wpływ na rozmieszczenie roślinności w górach. Patrząc na góry z niezbyt daleka, można zauważyć wyraźne, poziome pasy roślinności, leżące jedne nad drugimi. Pasy te nazywane są piętrami roślinności. Piętro najniższe to kraina uprawy roli. Nad nim rozciąga się piętro regli, które dzieli się na dwa: piętro regla dolnego i piętro regla górnego. Powyżej rozciąga się piętro kosodrzewiny (od 1550 m do 1800 m n.p.m.). Kolejne piętro to hale czyli łąki wysokogórskie (od 1800 m do 2300 m n.p.m.). Najwyższym jest piętro turni (od 2300 m do 2663 m n.p.m.). Powyżej spotykamy się już z linią wiecznego śniegu (3000 m n.p.m.).



Lawowisko

Na gorących terenach Lawowiska temperatury przekraczają nawet pięćdziesiąt stopni, nocą zaś dochodzą do zera. Charakterystyczne jest tutaj chroniczny brak wilgoci i wody. Roślinność jest tutaj znikoma. Bliżej Lasu Duhnia gorący klimat przechodzi w step pustynny, a potem sukcesywnie zmienia się w las. Ziemia jest sucha i w centralnej części Lawowiska można odnaleźć wiele połaci złożonych wyłącznie ze skał wulkanicznych. Jedyne oazy gdzie prosperuje flora to gorące źródła, można tam spotkać rzadkie zioła, oraz niską roślinność o szerokich liściach. W samych wodach rosną protisty, które służą Runą jako dodatek do żywności.
Wulkany budzą się raz na kilka lat wylewając z siebie kolejne pokłady lawy powiększając teren o kilka centymetrów na sto lat.



Puszcza

Dominującymi gatunkami drzew są tu: różne gatunki sosen, modrzewi, świerków oraz drzew liściastych takich jak osika, jarząb i brzoza. Natomiast w runie leśnym można spotkać przede wszystkim borówki, wrzosy lub jagody czarne. Jeśli teren, na którym znajduje się las, jest bardzo podmokły to głównym charakterystycznym gatunkiem rosnącym w runie leśnym jest bagno zwyczajne oraz mchy. Puszcza dzieli się na kilka części gdzie znacząco dominują niektóre gatunki drzew, a mianowicie: bór sosnowy, świerkowy i jodłowy. Drzewa są mocno przerzedzone w porównaniu do Lasu Duhnia, co pozwala wiosną zakwitnąć Puszczy. Jest to miejsce wyjątkowo obdarzone przez Matkę naturę. Nie na darmo Szmani wybrali właśnie ten rejon Mondo Emerso.  


Area Nera

Na północy dominują bezleśne zbiorowiska roślinności ciągnące się aż po granice kontynentu z morzem. Większość roślin wyrasta zaledwie kilka centymetrów nad ziemię. Przy samej powierzchni rosną mchy i porosty; nieco wyżej są trawy i niewielkie krzewinki. Występują tam także turzyce. Najwyższą warstwę roślin tworzą pojedyncze karłowate brzozy i wierzby, które nie osiągają wysokości większej niż trzydzieści centymetrów. Ich gałęzie rosną poziomo i mogą mieć kilka metrów długości. Wraz z nadejściem lata roślinność tundry budzi się do życia. Rośliny starają się jak najlepiej wykorzystać niewielką ilość docierającej do nich energii słonecznej. Szybko rozwijają liście, kwitną i wydają nasiona. Niektóre zioła mają kolorowe kwiaty. W wielu rejonach położonych na południowej stronie tundry zbiera się jagody: borówki i maliny, a także jeżyny. Tundra granicy bezpośrednio z tajgą czyli królestwem drzew iglastych. Występują tu głównie: jodły, świerki, sosny, modrzewie. Można tu spotkać, chociaż rzadziej, drzewa liściaste, takie jak brzoza czy jarzębina. Krotki okres wegetacji sprawia, że stale zielone liście są bardziej przydatne w warunkach tajgi niż liście zrzucane na zimę. Drzewa iglaste dzięki temu mogą "wystartować " z fotosyntezą już wiosną nie tracąc czasu, energii ani budulca na odtworzenie nowego ulistnienia. Ponieważ drzewa iglaste nie zrzucają liści i rosną bardzo blisko siebie, na dnie nielicznych lasów panuje półmrok. Z tego powodu runo w tajdze jest dosyć ubogie, występują tu przeważnie mchy, porosty i nieliczne krzewinki. Zupełnie inaczej jest na najbardziej północnych częściach Area Nera, gdzie iglaki odstępują miejsca roślinom liściastym, które z kolei niewiele mają tutaj swojego udziału bowiem ponad pięćdziesiąt procent tego ternu zajmują stepy, czyli ogromne połacie terenu gdzie znaczną rolę odgrywają trawy, którym towarzyszą kseromorficzne rośliny zielne, rzadko także krzewy.


Katakumby

Flora podziemnych pieczar, która z konieczności musi obywać się bez dostępu światła, co oznacza się brakiem roślin zielonych, natomiast rozwojem różnego rodzaju grzybów i bakteryj. Tam, gdzie dochodzi światło, choć w skąpej ilości, pojawiają się glony. W korytarzach Katakumb spotyka się niekiedy mech świecący, jest bardzo powszechny i głównie to on powoduje tą niepokojącą łunę jaka panuje w podziemiach. Tutaj jak nigdzie rozwinęły się rośliny, które spożywają substancje organiczne. Często można zauważyć specyficzne tylko dla tego miejsca byty, które używają zwłok jako żywiciela. Ponad to w zagłębieniach korytarzy często można spotkać rośliny mięsożerne, które po zjedzeniu czegoś w rozmiarze psa mogą to trawić nawet pół roku, w tym czasie roztaczając dookoła siebie specyficzną woń, która przyciąga kolejne ofiary.
Przy wyjściach dominują paprotniki, które naturalnie ukrywają wejścia do podziemnego świata przed ciekawskim wzrokiem. Przynajmniej w teorii.
Powrót do góry Go down
 
Roślinność
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Proelium  :: Prolog :: Kompendium Wiedzy :: Świat-
Skocz do: